74 درصد دامهای عید قربان در خراسان رضوی در کشتارگاهها ذبح شدنددکتر محمد رشتی باف روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق بررسی انجام شده در روز عید قربان افزون بر 11 هزار و 600 راس دام در مشهد و دیگر شهرستانهای خراسان رضوی ذبح شد. هفت هزار و 400 راس از این تعداد در کشتارگاههای تحت نظارت دامپزشکی خراسان رضوی کشتار شده اند.
وی ادامه داد: 185 گروه ثابت و سیار دامپزشکی در روز عید قربان بطور رایگان بر عرضه و ذبح دامها در مشهد و دیگر شهرستانهای خراسان رضوی با هدف تامین سلامت مردم و پیشگیری از انتقال بیماریهای مشترک بین انسان و دام نظارت داشتند.
او استقبال شهروندان از ذبح دام قربانی در کشتارگاههای دام را چشمگیر توصیف و بیان کرد: این امر با همکاری فرمانداران، شهرداران، دستگاه قضایی، مرکز بهداشت، جهاد کشاورزی، تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی و مسئولان کشتارگاهها محقق شد.
معاون اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: ذبح دام در منازل و معابر عمومی علاوه بر ایجاد آلودگیهای زیست محیطی خطر انتقال بیماریهای مشترک بین انسان و دام را از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به دنبال دارد.
طرح ترویجی بهداشتی هدایت کشتار دامهای قربانی به کشتارگاههای مجاز از سال 1385 در خراسان رضوی آغاز شده و طی مدت 10سال پیشرفت قابل توجهی در این استان داشته است.
خبرنگار: مریم انجیدنی **انتشار: حسین کریم زاده
3027/1858انتهای پیام /*