وضعیت میانمار به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع شودبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا، حسین میرمحمد صادقی در این نامه از فاتو بنسودا خواست تا وضعیت میانمار را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع کند همان گونه که در مورد لیبی و سودان چنین کرد تا بتوان اطمینان حاصل کرد که آمران و عاملان این فجایع دهشتبار، قبل از آن که در محکمه عدل الهی مورد بازخواست قرار گیرند در این دنیا نیز به سزای حداقل بخشی از جنایات خود برسند و این درس عبرتی برای همه جنایتکاران و موجب تشفی خاطر قربانیان این جنایت شود.
وی در بخش دیگری از نامه خود آورده است، بی تردید شما تاکنون از جنایات بی سابقه ارتکاب یافته علیه کودکان، زنان و مردان مسلمان میانمار اطلاع یافته اید. هر چند جهانیان سال ها است شاهد کشتار و فجایع ارتکابی از سوی قدرتمندان علیه مردم بی دفاع بوده اند و این اقدامات بویژه در قرن بیستم و بالاخص در فاصله بین دو جنگ جهانی اول و دوم در نقاط مختلف عالم به کرات رخ داده است، لیکن اوج مظلومیت قربانیان فاجعه انسانی اخیر در میانمار، همراهی رژیم نظامی این کشور با جنایتکاران ، سکوت بسیاری از دولت های جهان و تداوم تجهیز تسلیحاتی دولت میانمار از سوی رژیم های نژادپرستی از جمله اسرائیل، وضعیت و موقعیت ویژه ای را برای این فاجعه رقم زده است.
وی اضافه کرد: جالب آن که مرتکبان این جنایت مدعی پیروی از آئینی هستند که همواره سعی می کنند آن را طرفدار صلح و آتی و دوستی و مخالف تعرض حتی به جانوران و حشرات جلوه دهند، این ههمه نشانگر سقوط ارزش های اخلاقی و انسانی در کره خاکی ما است که بشر به اصطلاح متمدن امروز با مباشرت، معاونت یا سکوت خود موجبات قتل عام و آوارگی هزاران نفر از مردم بی گناه و به آتش کشیده شدن محل های سکونت آن ها را به جرم تبعیت از یک مذهب الهی و ابراهیمی فراهم می آورد قطعا این گونه اقدامات وحشیانه فراتر از قربانیان مستقیم آن هزاران و میلیون ها قربانی غیر مستقیم دارد و در واقع بر همه بشریت تاثیرگذار است همچنان که یک عمل تروریستی شعله های جنگ خانمان سوز جهانی اول را بر افروخت.
دبیرکل مجمع همبستگی حقوقدانان در بخش دیگری از این نامه افزود: آنچه که بر شدت و شناعت این جنایت می افزاید آن است که عناصر لازم برای احتساب این اعمال به عنوان مصداق بارزی از جنایت نسل کشی وجود دارد و آگاهید که ارتکاب اعمالی مثل قتل و ایراد صدمات شدید جسمانی و روانی به اشخاص در صورتی که به قصد از بین بردن همه یا بخشی از یک گروه قومی، ملی، نژادی یا مذهبی صورت گیرد ، می تواند موجب تحقق جنایت نسل کشی یا ژنوسید، به عنوان شنیع ترین جنایت بین المللی شود.
صادقی اضافه کرد: از سوی دیگر دادگاه کیفری بین المللی از سال 2002 در شهر لاهه هلند تشکیل شده است تا جنایتکاران قدرتمندی را که در کشورهای دیگر امکان پیگیری کیفری آن ها وجود ندارد مورد پیگرد قرار داده و به این ترتیب از بی کیفر ماندن آن ها جلوگیری کنند.
وی در نامه خود خطاب به دادستان دادگاه کیفری بین المللی لاهه تاکید کرد: هر چند با توجه به عدم الحاق دولت میانمار به اساسنامه دادگاه کیفری بین المللی امکان آغاز تحقیقات راسا از سوی شما به عنوان دادستان دادگاه وجود ندارد ولیکن انتظار می رود با استفاده از نفوذ خود تلاش کنید که شورای امنیت سازمان ملل متحد وضعیت میانمار را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع کند.
به گزارش ایرنا، در پی حملات 25 اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دست کم 400 تن کشته شدند و نزدیک به 125 هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور بودایی میانمار هستند که میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته و این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، در روزهای اخیر ده ها هزار تن از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از 2 هزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و100 هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگترین چالش ‘آنگ سان سوچی’ رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.
اجتمام9105** 1569
تنظیم:معصومه نیکنام ** انتشار: علی حبیبی
آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*