وزیر کشور خبر داد: برنامه ویژه برای شرایط خاص و زلزله در تهران/ تعیین 22 استان برای پشتیبانی و ارائه خدمات در شرایط خاص به تهرانبه گزارش ایرنا از کانال تلگرامی عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور روز سه شنبه در دومین همایش استانداران سراسر کشور افزود: همچنین در مناطقی که پیش بینی می شود میزان تخریب ها زیاد است باید مسوولیت پشتیبانی و خدمات رسانی با استانهای نزدیک تر و توانمند تر باشد.
وی از رئیس سازمان مدیریت بحران خواست ضمن برگزاری مانور در تهران نسبت به نحوه پشتیبانی و خدمات رسانی استانها در تهران در شرایط خاص پروتکل مشخصی تهیه کند.
رحمانی فضلی همچنین با تاکید بر تعیین تکلیف هر چه زودتر انتصاب فرمانداران افزود: انتصاب فرمانداران باید طبق بخشنامه های وزارت کشور انجام شود همچنین هیچکس حق تحمیل نیرو به استانداری ها و وزارت کشور را ندارد.
وی از تاکید رئیس جمهوری بر استفاده از نیروهای جوان، خلاق و مبتکر در فرمانداری ها خبر داد و افزود: استانداران از جوانان برای نقش آفرینی در فرمانداری ها استفاده کند.
وزیر کشور با بیان اینکه فرمانداران باید قدرت تعامل و هماهنگی در استان داشته باشند، تاکید کرد: ما چک سفید امضاء برای انتصاب فرمانداران به کسی نداده و نمی دهیم. همچنین به استانداران توصیه می شود تا حد امکان از استفاده از نیروهای بازنشسته خودداری کنند.
رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود درباره حضور گشت های ویژه در برخی مناطق گفت: نیروی انتظامی طبق قانون مسوول امنیت شهرها و روستاها است بنابراین در موارد خاص با درخواست نیروی انتظامی و موافقت شورای امنیت کشور و شورای تامین استانها می توانید اقدام به ایجاد قرارگاه کنید که البته مسئولیت آن هم بر عهده نیروی انتظامی است که در این شرایط می توانند از سایر نیرو ها از جمله بسیج و … استفاده کنند.
وی با تاکید بر حمایت جدی دولت از سازمان های مردم نهاد اظهارداشت: نحوه هزینه کرد سمن ها باید از سوی سازمان اجتماعی نظارت شود همچنین اجرای طرح های مورد نظر سمن ها هم باید به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استانها برسد.
وزیر کشور با بیان اینکه هیچ یک از دستگاه ها حق ندارند وارد حریم خصوصی مردم شوند، افزود: اگر در مجامع عمومی با ناهنجارهای اجتماعی مواجه شدیم باید با امر به معروف و نهی از منکر آن ها را از اقدامات خود آگاه و هدایت کرده و اقناع سازی صورت بگیرد اما اگر با ناهنجاری های اجتماعی و فسادهای اخلاقی سازمان یافته رو به رو شدید باید طبق قانون برخورد شود.
رحمانی فضلی تاکید کرد: میزان رشد طلاق در برخی از استانهای کشور متوقف و در برخی استان ها هم رو به کاهش بوده است.
رحمانی فضلی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اگر در انجام امور دچار مسائل شخصی، حزبی، قومی و قبیله ای شویم نمی‌توانیم تصمیم درست و صحیح بگیریم، اظهار داشت: عدالت باید بر محور قانون باشد و اجرای قانون به طور دقیق و مدبرانه باید مورد توجه همه مسئولان باشد.
وی در ادامه با اشاره به انتخاب استانداران گفت: در انتخاب استانداران بر اساس شایسته سالاری عمل شده نه بر اساس گرایش سیاسی افراد بنابراین در انتخاب فرمانداران هم باید همین موضوع مبنا باشد همچنین تغییرات باید بر اساس ارزیابی دقیق عملکردها باشد و تلاش کنیم انتخاب ها بر اساس شایسته سالاری و تدبیر صورت بگیرد.
وزیر کشور با اشاره به شرایط امنیتی منطقه تاکید کرد: سازمان کار، تشکیلات و حکومت داعش برچیده شده اما هنوز تفکرات آنها وجود دارد و در نظر دارند اقداماتی را انجام دهند در این میان نیز رژیم صهیونیستی و آمریکایی ها به آن ها دل دوخته اند و رژیم سعودی هم در منطقه به فکر بازسازی این جریان است لذا با همین شرایط نیز کشور ما در امنیت بسیار خوبی قرار دارد و البته شرایط امنیت منطقه هم نسبت به سال گذشته بهتر شده است و دولت عراق و سوریه در مسند کار قرار دارند.
رحمانی فضلی با اشاره به کشته شدن تعداد زیادی از انسان های مظلوم یمن در پی حملات نیروهای سعودی گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسئله یمن موافق گفت وگو است و همواره نسبت به انجام گفت وگوها برای رفع اختلافات و ایجاد صلح در منطقه تاکید دارد.
وی از برگزاری 1000 مراسم سخنرانی، مناظره و پرسش و پاسخ به مناسبت روز 16 آذر روز دانشجو در سال جاری خبر داد و گفت: در هیچ یک از دانشگاه ها شاهد درگیری، اختلاف و عدم برگزاری مراسم ها به دلیل امنیتی نبودیم.
وزیر کشور بیان کرد: همچنین در انتخابات گذشته نیز 2700 مراسم سخنرانی و تجمع بزرگ بدون هیچ مشکل خاصی برگزار شد و این نشان دهنده قدرت جمهوری اسلامی ایران و فهم دقیق مردم بوده است.
رحمانی فضلی در ادامه سخنان خود بر فعالیت مثبت احزاب در کشور اشاره کرد و افزود: اکنون احزاب در اوج فعالیت هستند و هیچ مشکلی با فعالیت قانونی احزاب نداریم، هیچ حزبی بدون مجوز و منتظر اخذ مجوز نداریم همچنین در انتخابات هم احزاب به خوبی کار کردند.
وی از تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های فعالیت احزاب خبر داد و گفت: از تمامی احزاب حمایت می کنیم به طوری که شاهد پختگی، مهارت سیاسی و ایفای نقش آنها در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بودیم.
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت های بهره مندی از فضای مجازی اشاره کرده و یاد آور شد: بیش از 90 درصد ظرفیت فضای مجازی مثبت است اما برای 10 درصد آن باید تدبیر کنیم و باید با این 10 درصد مدبرانه مقابله شود.
رحمانی فضلی همچنین با اشاره به شرایط مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت: در مناطق زلزله زده غرب کشور نیز هم اکنون روزانه 400 کانکس نصب می‌شود همچنین در ظرف 20 ساعت از گذشت زلزله نیز 5 هزار نفر به مراکز درمانی سایر شهرها منتقل شدند از وی دیگر 2700 نفر نیز از زیر آوار بیرون برده شدند و 90 هزار چادر توزیع شد.
وی از برگزاری جلسه مشترک تعدادی از استانداران با رئیس جمهوری درباره مسائل اقتصادی در آینده نزدیک خبر داد.
وزیر کشور با بیان اینکه تعامل با ارکان های حکومتی وظیفه استانداران است و باید قدرت تعامل و هماهنگی داشته باشند تا کارهای استان به نحو احسن و با هماهنگی کامل پیش برده شود، افزود: استانداران در مبارزه با زمین خواری و فساد جدی باشند و با هرگونه فساد مالی شدید برخورد کنند وبا کسانی که از طریق رانت به پول و ثروت می رسند در صورتی که جرم آنها ثابت شد در برخورد با آنها رحم نکنند.
رحمانی فضلی از تمامی استانداران خواست ماهانه تحلیل جامعی از وضعیت و روند فعالیت های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی استان خود به وزارت کشور ارائه کنند.
وی با بیان اینکه استانداران و خانواده آنها بر اساس دستور رئیس جمهور باید در محل خدمت خود اسکان داشته باشند، تاکید کرد: استانداران حق کار اقتصادی ندارند اگر شرکتی از قبل داشته اید به کسانی دیگری واگذار کنید تا اداره کنند لذا اگر یک ریال از طریق رانت، نفوذ و دخالت از حوزه عمومی به حوزه شرکت ها و فعالیت های اقتصادی شما، خانواده و دوستانتان برود حتما گناه نابخشودنی است و قطعاً مورد اشکال است.
سیام**6984**1449**تنظیم: امیر خان زاده**انتشار: امیر کاردان رادانتهای پیام /*