نهادهای بین المللی به حوادث فاجعه بار میانمار پایان دهندبه گزارش ایرنا به نقل ازمرکزخبر حوزه،آیت الله علیرضا اعرافی عصر پنجشنبه در دیدار «کالایانا ویپاتی پومی پراتس» سفیر کشور پادشاهی تایلند در تهران که در سازمان مرکزی جامعه المصطفی العالمیه در قم صورت گرفت، افزود: اینجانب از سوی جامعه المصطفی العالمیه و حوزه های علمیه و نیز از جانب تمامی علمای قم و مراکز علمی و دینی جمهوری اسلامی ایران، توجه نهادهای بین المللی به این حوادث فاجعه بار انسانی، پایان فوری خشونت ها و استقرار آرامش و صلح در میانمار را درخواست می نمایم.
وی تاکید کرد: از همه کشورهای منطقه از جمله کشور پادشاهی تایلند تقاضا داریم در جهت پایان دادن به این حوادث دردناک، از هیچ تلاشی کوتاهی ننمایند.
در پی حملات 25 اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دست کم 400 تن کشته شدند و نزدیک به 125 هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
اعرافی در ادامه به روابط خوب 2 کشور ایران و تایلند در زمینه های مختلف علمی، اقتصادی و سیاسی اشاره کرد و گفت: هم اکنون ده ها دانشجویان تایلندی در ایران و جامعه المصطفی مشغول به تحصیل هستند و همچنین تعدادی از دانشجویان ایرانی نیز در تایلند حضور دارند که از بهترین سفیران برای تعمیق روابط میان دو کشور به شمار می آیند.
وی، جامعه المصطفی را مروج قرائتی مفید از اسلام برای همه بشریت خواند و گفت: این قرائت شامل مولفه هایی است از جمله اینکه ما پایبند به تفکر عقلانی و اجتهادی هستیم و معتقدیم در استنباط معارف دین، باید با بهره گیری از عقل و اجتهاد و پرهیز از جمود فکری گام برداشت؛ بر همین اساس، جامعه المصطفی در نظام آموزشی خود، رشته های متعدد علوم عقلی و فلسفی را ارائه می نماید.
وی افزود: المصطفی در نظام فکری خود بر گفت وگوی میان ادیان تاکید دارد و تلاش می نماییم دانش پژوهان ما ضمن آشنایی با تمام ادیان، روحیه گفت وگو و همزیستی مسالمت آمیز با پیروان سایر ادیان و مذاهب را نیز بیاموزند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اشاره به دست هایی که بشر را به سوی جنگ های دینی و مذهبی می کشاند، تصریح کرد: حوزه علمیه قم و جامعه المصطفی، مطلقا مخالف هرگونه تعصب بی جا و خشونت های دینی است و نظام آموزشی ما نیز براساس گفت وگو و تعامل میان دینی و میان مذهبی شکل گرفته است.
وی با اشاره به اهمیت آیین بودیسم در مناطق شرقی آسیا و به ویژه کشور تایلند، خاطرنشان کرد: دانش پژوهان تایلندی المصطفی و دانش آموختگان ایرانی در تایلند، تلاش بسیاری برای ایجاد گفت وگو میان اسلام و بودیسم داشته اند و امیدواریم زمینه توسعه این تعاملات و گفتگوهای میان ادیانی فراهم گردد.
وی در ادامه، با تاکید بر پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف علم و فناوری در سال های پس از انقلاب اسلامی، به برخی آمار و ارقام مربوط به دستاوردهای علمی کشور و رشد تولید علم در ایران اشاره نمود.
وی با اعلام آمادگی جامعه المصطفی برای گسترش فعالیت های علمی و آموزشی در تایلند و تاسیس شعبه دانشگاهی در این کشور، اظهار داشت: در شرایطی که مراکز علمی برخی از کشورهای منطقه، مولد تفکر افراط گرایی و خشونت دینی هستند، جامعه المصطفی اعتقاد به همزیستی مسالمت آمیز و حفظ وحدت و یکپارچگی در میان پیروان مذاهب و ادیان مختلف دارد.
/2085/ 6133/تنظیم کننده: سمیه حیدری **انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*