نماینده سرپرست حجاج ایرانی در مدینه منوره: حج، اسرار نهفته و ناپیدا دارد/تلاش نماینده ولی فقیه برای حفظ رکن دین ستودنی استبه گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حج،‌ حجت الاسلام احمد عابدی نماینده سرپرست حجاج ایرانی در مدینه منوره روز پنجشنبه در نشست روحانیون کاروان های مستقر در مدینه، به تشریح مضامین شعار حج امسال پرداخت و افزود: معنویت از کلمه معنی و در مقابل لفظ است؛ لفظ در واقع مسموع و قابل حس است اما معنی قابل حس نیست.
وی تصریح کرد: استفاده از این کلمه در شعار حج امسال به این مفهوم است که وقتی می گویند حج معنویت دارد یعنی غیر از این ظاهر محسوس، یک باطن نامحسوس دارد و آن باطن نامحسوس در این موسم مقصود و هدف اصلی به شمار می رود و اگر چیزی فقط ظاهر را قبول داشت،‌ می گویند معنویت ندارد.
نماینده سرپرست حجاج ایرانی به بخش دوم شعار حج امسال یعنی اقتدار ملی اشاره کرد و افزود: قدرت هم دارای ابعاد مادی و معنوی است و در آیات و روایات درباره قدرت که از صفات خداوند متعال به شمار می رود،‌ به تفصیل بحث شده است.
حجت الاسلام عابدی گفت: قدرت همان غلبه و اجز نداشتن است و وقتی می گوییم «اقتدار ملی» در حج مقصود این است که قدرت منابع مادی و معنوی دارد که از این حیث نیز منابع معنوی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
وی به نمونه های بارز منابع معنوی قدرت در نظام جمهوری اسلامی ایران از جمله زبان،‌ وحدت، دین،‌ مذهب و آرمان مشترک اشاره کرد و گفت: نیاز انسان به امنیت و قدرت روحی بیشتر از نیاز به قدرت ظاهری است.
نماینده سرپرست حجاج ایرانی در مدینه منوره،‌ تصریح کرد:‌ وقتی می گوییم یکی از شعارهای حج امسال اقتدار ملی است، یعنی اینکه این حج چگونه می تواند قدرت ملی را افزایش بدهد.
حجت الاسلام عابدی تاکید کرد: «حج و اقتدار ملی» یعنی وقتی حج برگزار شود،‌ قدرت ملی هم افزایش می یابد و حقیقتا هم حج امسال که به لطف خداوند تا کنون خوب برگزار شد، عوامل متعددی داشت اما تلاش های نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت واقعا برای حفظ این رکن دین و قدرت ملی ستودنی بود.
وی به تاثیرات بی شمار حج در حفظ همبستگی امت اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: بخش سوم شعار حج امسال نیز برای توصیف این تاثیرات شگرف انتخاب شده است چرا که ذهن علمای ما همواره معطوف به این رکن اساسی است که حج عامل همبستگی، اتحاد و پیوند همه مسلمانان است.
زائران ایرانی در مدینه منوره 5 روز اقامت خواهند داشت و پس از آن از طریق فرودگاه این شهر عازم ایران می شوند.
انتقال زائران ایرانی از مکه مکرمه به مدینه منوره که از 14 شهریور آغاز شده است، تا روز 29 شهریورماه ادامه خواهد داشت.
نخستین گروه از زائران ایرانی حاضر در مدینه منوره، روز 19 شهریورماه از طریق فرودگاه این شهر به ایران بازمی گردند.
امسال 86 هزار و 300 نفر از جمهوری اسلامی ایران برای انجام مناسک حج تمتع عازم سرزمین وحی شدند که از این تعداد حدود 15 هزار نفر از هموطنان اهل تسنن بودند.
شبک**1983**1392**دریافت کننده: مرتضی رنجبران**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*