مجامع بین المللی سکوت معنادار خود را در مقابل کشتار مسلمانان میانمار بشکننددر این بیانیه که نسخه ای از آن عصر پنجشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: نسل کشی مسلمانان روهینگیا و سرکوب و کوچ اجباری ده ها هزار تن از آن ها که تنها جرمشان شهادت به «لا اِلهَ الا الله و محمّدٌ رسولُ الله» است، قلب انسان را به درد می آورد؛ جنایتی بزرگ که عکس ها و فیلم های منتشره، تنها بخش کوچکی از آن را به تصویر کشیده است.
آیت الله سید محمد سعیدی افزوده است: در این میان، آنچه این جنایت را دردناک تر می کند، سکوت مدعیان حقوق بشر و برخی دولت ها و سازمان‌ های بین ‌المللی است که با بی ‌تفاوتی نظاره گر این وقایع هولناک، نقض حقوق بشر و نسل ‌کشی مسلمانان در میانمار می ‌باشند.
در پایان این بیانیه آمده است: اینجانب ضمن محکومیت کشتار فجیع مسلمانان و اخراج آن ها از سرزمینشان و تاکید بر مسئولیت دولت میانمار در قبال حوادث اخیر از مجامع بین المللی و حقوق بشری می خواهم سکوت معنادار خود را شکسته، نسبت به این واقعه جانسوز واکنش نشان دهند و مانع از پایمال شدن خون هزاران انسان مظلوم شوند.
به گزارش ایرنا، در پی حملات 25 اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دست کم 400 تن کشته شدند و نزدیک به 125 هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور عمدتا بودایی میانمار هستند که میانمار آن ها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته و این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
بر اساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، در روزهای اخیر ده ها هزار تن از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از 2 هزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و یکصد هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آن ها، بزرگ ترین چالش «آنگ سان سوچی» رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌ کنند.
/2085/ 6133/ تنظیم کننده: سمیه حیدری ** انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*