ظرفیت ایران و هند برای گسترش مناسبات بسیار بیشتر از گذشته استفرزاد رمضانی بونش شامگاه پنج شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در ارزیابی خود از سفر دکتر روحانی رییس جمهوری به هندوستان با هدف ارتقای مناسبات دو کشور به روابط فرهنگی سه هزار ساله ایران و هند اشاره کرد و افزود: در پیوند تمدنی و فرهنگی تهران – دهلی نو متغیرهایی همچون زبان های سانسکریت و فارسی باستان و حضور و نفوذ فرهنگی ایران همچون پارسیان ایرانی تبار در این کشور در استمرار روابط بسیار حائز اهمیت است.
وی یادآور شد: دو کشور در دوران جدید که تاریخ آن را می توان پس از استقلال پاکستان از هند دانست، همسایه محسوب می شدند اما بعد از استقلال پاکستان، ایران و هند همسایگان با واسطه تلقی می شوند.
این پژوهشگر و کارشناس ارشد مسایل منطقه ادامه داد: در دوره جدید روابط ایران و هند با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده ولی همیشه تلاش رهبران هند ایجاد سطحی از روابط با ایران بود که با حضور احزاب مختلف در این کشور از جمله حزب کنگره و حزب بی جی پی، نگاه مساعدی به روابط با ایران وجود داشته است.
رمضانی بونش با بیان این که روابط دو کشور در یک دهه گذشته تحت تاثیر متغیرهای مختلف منطقه ای و بین المللی بوده است، گفت: اما آنچه مشخص است ظرفیت گسترش روابط ایران و هند بسیار بیشتر از وضعیت کنونی است.
وی افزود: اگر بخواهیم به تک تک متغیرهای مختلف روابط دو کشور نگاه کنیم باید در بعد نخست مسئله ژئوپلتیک رادر نظر بگیریم. از نگاه ژئوپلتیک، ارتقا جایگاه جهانی هند در نظام بین الملل، افزایش قدرت در جنوب آسیا و همچنین اقیانوس هند، رقابت این کشور با چین و پاکستان در کنار نوع نگاه و نیازی که آنها به ایران با توجه به حضور در آسیای مرکزی و آسیای غربی و خاورمیانه دارند، با در نظر گرفتن سایر مولفه های عامل ایجاد بستری برای ارتقا روابط ژئوپلتیک دو کشور است.
کارشناس ارشد مسایل منطقه با بیان این که ایران و هند در حوزه های مختلف می توانند مکمل هم باشند، گفت: نیاز رو به افزایش هند به انرژی، نفت وگاز از یک سو و همچنین پیشرفت هند و ارتقای توان فناوری، دارویی و وجود شرکت های سرمایه گذار هندی از سوی دیگر می تواند بسترهای مهمی برای افزایش روابط دو کشور فراهم کند.
رمضانی بودنش به تهدیدات مشترک دو کشور نیز اشاره کرد و ادامه داد: نگرانی مقامات هندی از افزایش افراط گرایی و تروریسم در مناطقی مثل کشمیر و سایر مناطق این کشور و همچنین ترس از حضور تندروها در پاکستان و جغرافیای افغانستان بسترهای مناسبی برای همکاری های امنیتی هند و ایران است.
وی توان نظامی و هسته ای را نیز از جمله بسترهای همکاری دوکشور دانست و گفت: توان هسته ای ایران و هند و همچنین قدرت رو به افزایش ایران در حوزه مسائل دفاعی و امنیتی می تواند فرصت نوینی برای افزایش همکاری برای دو کشور ایجاد کند.
این پژوهشگر خاطرنشان کرد: هندی ها از ظرفیت های ایران از جمله کریدور شمال – جنوب، بندر چابهار، حضور در آسیای میانه، اوراسیا و همچنین پیمان شانگهای به خوبی آگاهی دارند که می توانند از آن بهره مند شوند.
رمضانی بونش تاکید کرد: هندی ها هر چند با موانعی مثل نوع نگاه آمریکایی ها و موانع دیگری همچون تحریم ها در سال های گذشته روبرو بودند، اما به نظر می رسد حتی حزب ملی گرای کنونی حاکم بر هند به رهبری آقای مودی گسترش روابط با ایران را مورد توجه قرار داده است.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران برای دیدار با مقامات عالیرتبه هند صبح امروز سفر سه روزه خود به این کشور را آغاز کرد و در مرحله نخست از این سفر وارد حیدرآباد شد.
سیام**9314**1336
خبرنگار: داود توسلی**انتشار:مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*