رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: کشور نیازمند 400 میلیارد دلار سرمایه گذاری استعزیر اکبریان ظهر پنجشنبه در نشست مشترک رئیس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در مشهد افزود: 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش نفت و پتروشیمی و 200 میلیارد دلار نیز در بخش صنایع و معادن باید انجام شود.
وی ادامه داد: این مهم امکانپذیر نیست مگر با جذب پول و سرمایه از خارج کشور که البته باید زمینه این امر فراهم شود. اتاق بازرگانی ایران و مجلس شورای اسلامی برای جذب سرمایه خارجی و رونق اقتصادی در بخش صنعت و معدن آمادگی اصلاح ساختار دارند.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین گفت: یکی از برنامه های اساسی وزیر صنعت دولت دوازدهم رونق بخش معدن است. در این بخش بهترین قوانین معدن را داریم ولی این قوانین اجرا نمی شوند.
وی افزود: 20 مورد مشکل اساسی در بخش صنایع و معدن کشور وجود دارد که باید برنامه ریزی برای رفع آنها با اولویت بندی انجام شود.
اکبریان در خصوص تفکیک بخشهای صنعت، معدن و تجارت از وزارتخانه فعلی نیز گفت: چنانچه تولید در فرآیند بازرگانی قرار نگیرد، فرمان در دست یک نفر نباشد و واردات کنترل نشود موفق نخواهیم بود لذا با این تفکیک موافقت نمی شود.
وی افزود: هم اکنون فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استانها به جز تعارفات چیز دیگری نیست و زمانی این امر موفق است که اختیارات در استانها فصل الخطاب باشد.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر فعال کردن سفیران در بحث فعالیتهای اقتصادی نیز تاکید و بیان کرد: سفرای ما در مقوله اقتصادی فعال نیستند این در حالی است که یکی از کارهای اساسی آنها فعالیت اقتصادی است.
وی ادامه داد: همچنین دولت برای خروج از رکود دیون خود را به بخش خصوصی و تامین اجتماعی پرداخت کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجرات خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: پایان سال 92 میزان سرمایه پروانه های بهره برداری صادره در این استان در بخش صنعت و معدن مبلغ سه هزار میلیارد ریال بود.
راضیه علیرضایی افزود: این رقم پارسال به 13 هزار و 360 میلیارد ریال رسید و امسال به 30 هزار میلیارد ریال خواهد رسید.
وی ادامه داد : طی فعالیت دولت یازدهم، هزار میلیون یورو ماشین آلات صنعتی وارد شد که 70 درصد از این ماشینها برای فرآوری مواد معدنی بوده است. همچنین 10 هزار میلیارد تومان در حوزه فرآوری مواد معدنی در جوار معادن خراسان رضوی در حوزه های آهن، طلا و مس سرمایه گذاری شده که این روند در 11 پروژه بزرگ از پنج هزار میلیارد ریال در سال 92 به 80 هزار میلیارد ریال در سال جاری رسیده است.
خراسان رضوی با پنج هزار و 616 واحد صنعتی فعال، سرمایه گذاری صنعتی 120 هزار میلیارد ریال و اشتغال حدود 185 هزار نفر در آنها از نظر تعداد واحدها و اشتغال پس از استانهای تهران و اصفهان رتبه سوم کشور و از نظر میزان سرمایه گذاری رتبه ششم کشور را دارد. همچنین این استان دارای 46 نوع ماده معدنی در 707 معدن با ذخیره قطعی بیش از سه میلیارد تن است. 165 هزار و 807 واحد صنفی دارای پروانه کسب در بخشهای تولیدی، توزیعی، خدماتی و فنی در خراسان رضوی فعالیت دارند.
خبرنگار: ندا جواهرفر ** انتشار: حسین کریم زاده
7505/1858انتهای پیام /*