اقلیت تکفیری مانع رسیدن پیام های غدیرخم به مسلمانان استبه گزارش ایرنا، آیت الله علیرضا اعرافی روز پنجشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی97 – 96 جامعه المصطفی العالمیه در تالار قدس مجتمع آموزش عالی امام (ره) قم اظهار داشت: با تمام وجود به واقعه غدیرخم که نخستین پیام آن امامت عظمی و ولایت الهی با همه ابعاد سیاسی و اجتماعی آن است، اعتقاد داریم.
رئیس جامعه المصطفی گفت: به عنوان حوزه علمیه قم بر سر این پیام با هیچکس جنگ نداریم، هیچ شمشیری را بر نمی کشیم و هیچ عدوات و کینه ای را بر نمی افروزیم چرا که بر حقانیت واقعه غدیرخم هیچ تردیدی نداریم، و برای آن جزء تبلیغ و کار علمی و فرهنگی کار دیگری نمی کنیم.
غدیرخم نام ناحیه ‌ای میان مکه و مدینه است که حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام، در 18 ذی‌الحجه سال 10 هجری قمری، حضرت علی بن ابی طالب(ع) را به عنوان وصی و جانشین خود از طرف خدا اعلام کرد که سالروز این واقعه به عید غدیر شهرت دارد.
وی با بیان اینکه ما علاوه بر این پیام عمومی، برای غدیر یک پیام ویژه و ممتاز را نیز می دانیم، و آن مرجعیت، روحی، عاطفی و علمی خاندان پیامبر (ص) است، افزود: آن اقلیت تکفیری تندرویی که در جهان اسلام ضربه های زیادی را به امت اسلام وارد می کنند، هرگز نمی خواهند این پیام مشترک از سوی مسلمانان درک شود.
امام جمعه موقت قم با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه به هیچ وجه خواهان نشر فرهنگ اهل بیت(ع) به قیمت به راه انداختن جنگ و نزاع طایفه ای نیست، و اهل سنت آمریکایی و تشیع انگلیسی را نیز در قاموس خود نمی داند، گفت: مذاهب اسلامی چه مذاهب کلامی و فقهی و چه مذاهب حدیثی عمدتا در حد مشترک در مرجعت علمی خاندان پیامبر (ص) وفاق دارند.
وی گفت: حوزه علمیه قم پیشگام هیچ حرکت افراطی در جهان اسلام نیست، بلکه روحانیان حوزه های علمیه بویژه جامعه المصطفی به عنوان یک نهاد سرافراز بین المللی پرچم وحدت اسلامی و احترام به همه امت و ایثار در راه همه ملل مسلمان را بر افراشته است.
اعرافی با اشاره به اینکه جامعه المصطفی اقدام به ارتقاء فعالیت های خود در کشورهای مختلف نموده و تندروهای تکفیری نیز چالش هایی را ایجاد کرده اند، افزود: تنها راه حل مشکلات مسلمانان رانده شدن تکفیری ها از کشورهای اسلامی و برگزاری کرسی های مشترک و گفت وگوهای دوستانه و تاکید بر مشترکات و دوری از افراط گرایی ها است.
در این مراسم که برخی شخصیت های حوزوی و مسئولان بویژه استاندار قم حضور داشتند، از طلبه های ممتاز و برتر جامعه المصطفی العالمیه تجلیل شد.
تاکنون بیش از ۴۵ هزار دانش پژوه از ۱۳۰ کشور جهان از جامعه المصطفی العالمیه فارغ التحصیل شدند.
تعداد اساتید و اعضای هیات علمی جامعه المصطفی سه هزار تن و تعداد دانش پژوهان حال حاضرآن نیز ۳۰ هزار تن است.
7403/ 6133/ خبرنگار محسن آقاگلی ** انتشار دهنده: جعفرمسلمیانتهای پیام /*